Щороку, в останню середу травня, у світі відмічають Міжнародний день боротьби з розсіяним склерозом (РС). Ця дата була заснована у 2009 році з метою інформування суспільства про проблеми пацієнтів, а також об’єднання зусиль різноманітних міжнародних організацій та співтовариств для більш ефективної боротьби з даним захворюванням.
Кількість пацієнтів із РС в усьому світі зросла з 2,3 млн у 2013 р. до 2,8 млн у 2020 р. В Україні станом на 2020 р. налічувалося 20 924 особи, в яких діагностовано РС. Кількість нових випадків РС на рік в Україні становить 3,7 на 100 тис. населення. Для порівняння, у Німеччині цей показник — 17,6 випадків на 100 тис. населення на рік, у Норвегії — 11,0, у Чехії — 6,5, у Польщі — 4,5, у Канаді — 12,2, у США — 7,9, що може свідчити про більш ефективну діагностику в цих країнах і наявність певних проблем у нас.
Попри доступність основного методу діагностики – магнітно-резонансної томографії, в Україні існують труднощі, пов’язані з ранньою і своєчасною діагностикою РС. Розсіяний склероз може дебютувати симптомами, наявність яких аж ніяк не вказує на органічне ураження центральної нервової системи. Наприклад, підвищена втомлюваність, появу якої рідні та колеги можуть розцінювати як небажання виконувати повсякденні обов’язки. Або парестезії – суб’єктивні відчуття оніміння, повзання мурашок, поколювання тощо, які самостійно минають без будь-якого специфічного лікування. Є часті ситуації, коли пацієнти з дебютними симптомами звертаються до лікарів інших спеціальностей, зокрема при порушеннях зору чи розладах сечопуску. РС може підступно «маскуватися» під інші захворювання, тому рання діагностика потребує максимальної уважності та пильності. Фахівці кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка займаються вивченням питань клініки, діагностики розсіяного склерозу та мають значний досвід лікування таких пацієнтів.
Олександр Жуковський, доцент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології