Поліомієліт — високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Вперше захворювання на поліомієліт було описане у 1840-х роках.
В епідеміях, які сталися у 1950-ті роки, було зафіксовано тисячі випадків паралісу, зокрема серед дітей. Хворобу викликають поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки та іноді через брудну воду. Вражаючи нервову систему людини, поліовірус може призвести до незворотних рухових розладів та навіть смерті людини протягом кількох годин. В абсолютній більшості випадків носіїв поліомієліту, які поширюють його, неможливо виявити вчасно — через відсутність взагалі будь-яких ознак хвороби.
Робота з ліквідації поліомієліту у світі почалася в кінці 1930-х років, після того, як лише протягом одного літа у США на поліомієліт захворіли тисячі дітей.
Президент Франклін Рузвельт, який сам страждав від цієї хвороби, створює Національний фонд дитячого паралічу з метою вивчення хвороби та створення від неї ліків. Ця організація закликала американців пожертвувати десять центів (цю монету у США називають дайм) на боротьбу поліо. Так в країні починається так званий «марш даймів», до якого долучилися мільйони людей.
Шляхом цих та інших заощаджень фінансувались дослідження Джонаса Солка, який працював над створенням вакцини від поліомієліту. Після експериментів над мавпами доктор Солк проводить ризиковані тести вакцини на людях. Він вводить ін’єкцію собі, своїй дружині та трьом своїм синам у себе вдома на кухні, де перед тим прокип’ятив голки та шприци.
Першою дитиною, яка офіційно отримала вакцину від поліомієліту, став 6-річний хлопчик Ренді із Вірджинії, це сталось у 1954 році.
12 квітня 1955 року в Університеті Мічигану доктор Томас Францис оголосив вакцину від поліомієліту «безпечною та ефективною». У Європі ця новина вперше пролунала на хвилях радіостанції «Голос Америки». Коли Джонаса Солка запитали, кому належить вакцина, він відповів: «людям», і ніколи не реєстрував патенту на свій винахід.
У своєму інтерв’ю розробник вакцини від поліомієліту Джонас Солк сказав, що вакцина позбавила людей страху: «Країна певним чином була охоплена страхом. І це стало очевидним, коли вакцина стала доступною, тому що раптом з’явилася свобода від страху, від страху перед цією загрозою. Іншими словами, стало можливим зробити щось, щоб звільнити батьків від страху, звільнили дітей, щоб вони могли жити нормальним життям».
Наразі вакцинація є найефективнішим методом профілактики поліомієліту. Існують два типи вакцин :інактивовані та живі вакцини. Лікування полягає в симптоматичній терапії, а саме: зменшення болю, зниженні лихоманки, Забезпеченні максимальної можливої фізичної активності та реабілітації після паралічу. Однак на жаль, немає прямого лікування від поліомієліту.
Матеріал підготувала: асистентка кафедри фармації Марія ВЕЛЯ