• Українська
 • English
Важливість скринінгу під час вагітності

Важливість скринінгу під час вагітності

Скринінги під час вагітності у I та ІІ триместрах (пренатальні скринінги) проводят з метою встановлення можливого ризику народження дитини з хромосомними аномаліями. Це комплекс діагностичних процедур, що включає УЗД плоду ( УЗД скринінг ) та аналіз крові матері за особливими маркерами ( біохімічний скринінг). Слово «пренатальний» означає «до народження», а слово «скринінг» — «просіювання, відбір». За результатами скринінгу лікарем приймається рішення про проведення більш детального обстеження і консультацій (інвазивні методи дослідження, консультація генетика).

Показання для проведення скринінгів

Після встановлення факту маткової вагітності лікар може порекомендувати майбутній мамі пройти пренатальні скринінги, якщо:

– вагітна та батько майбутньої дитини перебувають у близьких родинних стосунках;

– жінка мала два або більше мимовільних аборти (передчасних пологів),

– була завмерла вагітність або мертвонародження;

– жінка перенесла вірусне або бактеріальне захворювання під час вагітності;

– є родичі, які страждають генетичними патологіями; у цієї пари вже є дитина з синдромом Патау, Дауна або іншими патологіями;

– був епізод лікування препаратами, які не можна застосовувати під час вагітності, навіть якщо вони призначалися за життєвими показниками; вагітній більше 35 років.
Скринінг I триместру

 Перший пренатальний скринінг («подвійний тест») проводиться на 10-14 тижні, найбільш оптимальний період з 12 по 13 тиждень вагітності. Чутливість скринінгу I триместру 90-95%. Це найпоказовіший період, цей скринінг вважається найбільш точним. Включає в себе детальну оцінку плоду за допомогою УЗД та біохімічного скринінгу (аналізу крові матері на два показники гормонів), тому і називається «подвійним». Під час УЗД акушер-гінеколог детально оцінить анатомію плоду, наявність та правильний розвиток кінцівок, частин тіла, внутрішніх органів. Виміряє товщину комірцевого простору (невелика область в районі шиї плоду між шкірою та хребтом), яка має становити не більше 3 мм. КТР (куприково-тім’яний розмір, тобто довжина плоду від тім’я до куприка) має бути відповідна — 43–65 мм. Також лікар за допомогою УЗД-сканера перевіряє наявність і довжину кісток носа; і кровоплин у венозній протоці.

Біохімічний скринінг . проводиться за визначенням двох  маркерів: бета – ХГЛ (концентрація хоріонічного гонадотропіну людини вільного під час вагітності зростає у геометричній прогресії). Вимірювання рівня вільної β-субодиниці ХГЛ дозволяє більш точно визначити ризик синдрому Дауна у майбутньої дитини, ніж зміни загального ХГЛ) та РРАР-А (Протеїн асоційований з вагітністю, показник ризику синдрому Дауна та інших хромосомних аномалій плоду).

РАРР-А – асоційований з вагітністю протеїн плазми А — білок, який виробляє плід та плацента. У пренатальному скринінгу І триместру є маркером ризику різноманітних хромосомних аномалій плода, зокрема синдрому Дауна та Едвардса. Низький РАРР-А засвідчує ймовірний синдром Дауна, дефект нервової трубки. ХГЧ утворюється плацентою. Якщо розвиток вагітності зупинився або є ризик її припинення, ХГЧ знижується. Високий рівень ХГЧ — можлива наявність кількох плодів, прийом препаратів та аномалії плоду. Нормою біохімічного скринінгу для всіх маркерів на всіх етапах вагітності вважається проміжок між 0,5 до 2 МоМ.

Відхилення цих показників від норми можуть свідчити про ризик хромосомних аномалій у плода, вроджених вад розвитку, а також:

 • затримки внутрішньоутробного розвитку;
 • формування гестозу;
 • фетоплацентарної недостатності;
 • малої ваги малюка після пологів;
 • хронічної внутрішньоутробної інфекції;
 • передчасних пологів.

Скринінг 1 триместру вагітності — норма проведення та можливі результати

Скринінг 1 триместру вагітності повинен здійснюватися на 11 — 13 тижні (найкраще на 12 тижні) — один із найбільш вірогідних. Він виявляє вірогідність патологій, як-от дефект передньої черевної стінки, нервової трубки, певні генетичні патологічні зміни. Крім них «подвійний тест» засвідчує загрозу переривання вагітності, фетоплацентарну недостатність. Остаточний висновок скринінгу 1 триместру вагітності формується на основі поєднаних даних  УЗД та біохімічного аналізу крові.

Скринінг II триместру

 Другий пренатальний скринінг («потрійний тест») проводять на 16-20 тижні, але оптимально на 16-18 тижні, для підтвердження або спростування результатів першого скринінгу. Або ж за показаннями, що раптово з’явились під час вагітності. Чутливість скринінгу II триместру становить 70-75%. Як і перший пренатальний скринінг комплекс діагностики складається з УЗД плоду та аналізу крові матері, але вже за трьома показниками біохімічного скринінгу (бета-ХГЛ, білку АФП та вільного естріолу), тому і називається «потрійним». За допомогою УЗД під час другого пренатального скринінгу акушер-гінеколог проведить ґрунтовну оцінку анатомії дитини: довжину однойменних кісток з обох сторін; об’єми голови, грудної клітини, живота; оцінку головного мозку, хребта; структур обличчя в фас та профіль; оцінку серця, нирок, сечового міхура, шлунку, печінки, жовчного міхура, кишківника.

Для проведення лабораторного дослідження біохімічних показників крові матері (16 -20т) аналіз включає дослідження таких маркерів: вільна субодиниця b-ХГЛ; білок АФП (альфа-протеїн); рівень вільного естріолу.
Третій скринінг

Третій скринінг здійснюється за показами  на  до 34 тижні вагітності. Він проводиться для того, щоб оцінити функціональний стан малюка, і переконатися, що дитина і плацента ефективно взаємодіють.

Оцінюється також положення малюка. Від цього буде залежати, як він поведе себе в пологах, і яку тактику пологів вибирати лікарю. Крім того, оцінюється стан і розташування плаценти, що теж важливо для майбутніх пологів.

Під час третього дослідження жінці знову призначають потрійний біохімічний аналіз венозної крові, а також можуть відправити на додаткові дослідження, такі як доплерографія та кардіотокографія.

Доплерографія дозволяє лікарю оцінити потужність потоку крові в маткових і плацентарних судинах, а також в магістральних судинах у дитини. Це дає розуміння про те, скільки кисню і харчування отримує малюк і чи вистачає їх йому.

Кардіотокографія (КТГ) реєструє частоту скорочень серця у дитини, навіть у процесі пологів. Пульс дитини визначають спеціальним датчиком. Цей тест здійснюється тільки після 32-го тижня, тому що на термінах раніше 32 тижнів результати будуть невірогідними.

Перший, другий і третій скринінги проводяться для того, щоб оцінити здоров’я вашого малюка і його готовність до пологів, адже він в них повинен активно «працювати». Дослідження дозволяють попередити деякі можливі проблеми.

 

Пренатальний скринінг: важливість та можливі ризики такого дослідження

Звісно, жінки очікують результати аналізів із цікавістю та тривогою. Тому потрібно розуміти також і причини, через які висновки скринінгу можливо виявляться негативними:

 • Цукровий діабет. Зазвичай, такий аналіз взагалі не проводять, бо його достовірність низька.
 • Багатоплідна вагітність. Усі маркери скринінгу завищені, тому висновки потрібно ділити на обох плодів.
 • Вага матері. Маркери підвищуються в статних жінок, знижуються в худорлявих.
 • Важливо здавати аналізи зранку натще, а день перед здачею аналізів дотримуватись дієти.

Висновки скринінгу надаються як звіт із даними тесту та загальноприйнятими медичними нормами. У результатах надають показники ймовірних ризиків з трисомії у вигляді співвідношення -1:14000, тобто 1 випадок на 14000 і більше вагітностей. З огляду на всі дані, їхнє визначення та трактування, лікар-гінеколог рекомендує жінці додаткову консультацію генетика та проходження спеціального розширеного аналізу.

Проте жінка на власний розсуд вирішує проходити їй скринінги або ні. Найточнішим методом діагностики хромосомної патології є аналіз хромосом плода, який дає точний діагноз. Це можливо після проведення хоріонбіопсії або амніоцентезу.

Матеріал підготувала:

к.мед.н, асистентка кафедри акушерства, гінекології та перинатології

Аліса ГОШОВСЬКА

 

Корисно знати

Днів
Годин
Хвилин
Секунд
Обери Університет своєї мрії

Багатотисячний колектив БДМУ запрошує старшокласників, їх батьків та всіх бажаючих на День відкритих дверей ОНЛАЙН