Щорічний день обізнаності про хворобу Паркінсона відзначається 11 квітня, починаючи з 1997 року.
Загальновідомо, що хвороба Паркінсона викликає тремтіння, ригідність м’язів і проблеми з рівновагою. Проте, цей неврологічний стан набагато складніший, ніж здається на перший погляд. Ці десять маловідомих фактів про хворобу Паркінсона можуть вас здивувати:
Стародавня хвороба: симптоми хвороби Паркінсона були описані в давній індійській медичній практиці ще в 600 році до нашої ери, де її називали «Кампавата». Англійському хірургу Джеймсу Паркінсону приписують сучасне відкриття в 1817 році. У своєму есеї він описав цю хворобу як «тремтячий параліч», і лише через багато років французький невролог Жан-Мартен Шарко назвав її на честь Паркінсона.
Більше, ніж рух: у той час як рухові симптоми, такі як тремтіння, є найбільш впізнаваними, при хворобі Паркінсона також виявляють немоторні симптоми. Це можуть бути порушення сну, втрата нюху, зміни настрою, включаючи депресію, і навіть когнітивні розлади. Багато пацієнтів повідомляють, що ці немоторні симптоми значно впливають на якість їхнього життя. І очевидно, що цим питанням, як правило, приділяється набагато менше уваги з точки зору лікування, яке отримують пацієнти з хворобою Паркінсона.
Незвичайні ранні ознаки: чи знаєте ви, що закрепи або погіршення нюху можуть бути ранніми попереджувальними ознаками хвороби Паркінсона? Дослідники вважають, що ці симптоми можуть виникнути через вплив хвороби на мозок і нервову систему задовго до того, як з’являться характерні рухові симптоми.
Кава та паління. Деякі дослідження показують, що люди, які споживають більше кави, і ті, хто палить, можуть мати менший ризик розвитку хвороби Паркінсона. Хоча механізми, що стоять за цією кореляцією, до кінця не вивчені, і вкрай важливо не починати палити через очевидні причини впливу на здоров’я, втім ці асоціації можуть бути цікавими для майбутніх досліджень.
Зв’язок кишківника з мозком: наукові дослідження дедалі глибше вивчають зв’язок кишківника з мозком та взаємозв’язок з хворобою Паркінсона. Деякі вчені вважають, що хвороба Паркінсона може початися в кишківнику і перейти в мозок. Вони виявили накопичення білка альфа-синуклеїну, пов’язаного з хворобою Паркінсона, у кишківнику пацієнтів ще до того, як він з’явиться в мозку.
Фізичні вправи є ключовими: регулярні фізичні вправи мають вирішальне значення для людей із синдромом паркінсонізму. Це допомагає підтримувати рівновагу, рухливість і повсякденну діяльність. Дослідження також показали, що фізичні вправи потенційно можуть уповільнити прогресування захворювання. Від танців до боксу та Тай Чі і плавання, різноманітні заняття можуть принести пацієнтам значну користь.
Унікальні відбитки пальців: захоплююче відкриття показало, що люди з хворобою Паркінсона мають інші візерунки відбитків пальців, ніж ті, хто не хворіє. Звивини здаються більш простішими та менш заплутаними. Хоча ще занадто рано визначати, чи може це бути діагностичним інструментом, але це відкриває нові шляхи для досліджень.
Подвійна роль дофаміну: втрата клітин, що виробляють дофамін у мозку є вирішальною для появи симптомів паркінсонізму. Хоча замінники дофаміну можуть полегшити деякі симптоми, надлишок дофаміну в інших частинах мозку може викликати побічні ефекти, такі як галюцинації або імпульсивна поведінка. Це тонкий баланс, який потрібно враховувати під час лікування.
Не лише у людей похилого віку: хоча середній вік початку захворювання становить приблизно 60 років, близько 10% пацієнтів встановлюють діагноз у віці до 40 років. Ці пацієнти можуть зіткнутися з багатьма проблемами, оскільки хвороба прогресує протягом тривалого періоду їхнього життя.
Сила креативності: деякі пацієнти повідомляють про сплеск креативності після встановлення діагнозу. Незалежно від того, чи йдеться про малювання, письмо чи будь-яку іншу форму художнього вираження, вважається, що це може бути пов’язано зі змінами в хімії та структурі мозку через хворобу. Такі дії не тільки можуть забезпечити терапевтичне полегшення, але й проливають світло на неймовірну адаптивність і стійкість людського мозку.
Хвороба Паркінсона – багатогранний неврологічний розлад із довгою історією та багатством нюансів. Чим більше ми дізнаємося про це, тим ближче ми наближаємося до розуміння його тонкощів і, можливо, до пошуку кращих методів лікування або навіть ліків.
Матеріал підготувала
Оксана Яремчук,
к.м.н., доцент кафедри нервових хвороб,
психіатрії та медичної психології,
експерт з хвороби Паркінсона та рухових розладів