Як попередити отруєння грибами?

На Буковині почався «грибний період» і разом з ним небезпека отруєння цими природними дарами. Гриби є цінним харчовим продуктом, однак серед них є багато неїстивних, які можуть викликати отруєння з непрогнозованими наслідками. Бувають неспецифічні отруєння їстівними грибами, які акумулювали трупну отруту, хімічні речовини, отрутохімікати, радіонукліди, що потрапили у зони їх росту.

У хворих, що отруїлися грибами прояви можуть з’явитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів.

Ознаки отруєння:

• нудота, блювання;
  • розлади кишківника;
  • запаморочення;
  • підвищення температури тіла;
  • порідшання  пульсу;
  • задуха;
  • судоми;
  • поява галюцинацій та марення;
  • слабкість;
  • збудження та втрата свідомості.

На що звертати увагу при збиранні грибів?

Відмовтеся від споживання дикорослих грибів. Замініть їх грибами, що вирощують штучно, підлягають контролю.

Не купуйте гриби на стихійних ринках. При найменших сумнівах – не вживайте гриби.

Збирайте лише добре знайомі вам їстівні гриби.

Не беріть занадто молоді чи старі гриби, бо їх легко переплутати з отруйними.

Не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій.

Ніколи не куштуйте сирі гриби.

Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

Гриби  не рекомендовано вживати жінкам у період вагітності і грудного вигодовування, дітям до 12 років, хворим та  людям літнього віку.

Допомога в домашніх умовах при отруєнні грибами:

При підозрі на отруєння — терміново телефонуйте «103».

Якщо є можливість, промийте шлунок простою водою чи прийміть активоване вугілля.

До приїзду невідкладної допомоги дотримуйтесь ліжкового режиму і випийте 3-4 склянки рідини – води, підсоленої води або прохолодного чаю.

Категорично заборонено вживати алкоголь, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти.

Залишки грибів або грибних страв треба обов’язково зберегти для лабораторного дослідження.

Матеріал підготувала Оксана ПОЛЯНСЬКА-професор кафедри внутрішньої медицини,

фізичної реабілітації та спортивної медицини