• Українська
  • English
Як зберегти здоров’я під час спеки

Як зберегти здоров’я під час спеки

З настанням спекотних днів варто особливо попіклуватися про своє здоров’я. Підвищена температура повітря може спричинити тепловий або сонячний удар, а також ускладнити хронічні захворювання. Тому надаємо вам пару порад як уникнути перегрівання та зберегти гарне самопочуття під час спекотної погоди.

Носіть одяг з натуральних тканин, який не перешкоджає диханню шкіри і не призводить до перегрівання організму. Уникайте використання декоративної косметики або зведіть її використання до мінімуму, адже наша шкіра у спеку посилено дихає та потіє, тим самим знижуючи температуру тіла. Частіше приймайте водні процедури, що очистить пори та додасть свіжості.

Дотримуйтеся питтєвого режиму. Воду слід пити чисту і не лише тоді, коли вже відчуваєте спрагу. Необхідно завжди мати з собою пляшечку води і часто пити, щоб поновлювати запас води в організмі упродовж дня збалансовано. Відмовтесь від сильно газованих та солодких напоїв – вони негативно впливають на функціонування нирок та печінки. Не вживайте алкоголь – у спеку його дія на організм багаторазово посилюється, плюс організм стає більш чутливим до високої температури. Також не пийте крижаної води, яка може спровокувати запалення горла.

Намагайтеся якнайменше перебувати під прямим сонячним промінням. Якщо це неминуче, захищайте голову головним убором чи парасолею. Пам’ятайте, що з 12:00 до 16:00 сонце найбільш активне. В цей час бажано захищати всі ділянки тіла від потрапляння сонячних променів – використовуйте закритий одяг та сонцезахисні креми. Виходячи з дому, закривайте вікна шторами чи жалюзі. Ввечері відкривайте вікна аби прохолодне нічне повітря трохи остудило приміщення.

Не займайтеся активним спортом при температурі вище 25 градусів. Найшвидший спосіб охолодитися – намочити в холодній воді зап’ястки. Достатньо потримати їх так 10–15 секунд. Митися краще просто водою, адже миючі засоби висушують шкіру, якій і без того важко під сонцем. Достатньо приймати контрастний душ уранці та ввечері.

Особливо обережними у період спеки варто бути людям із захворюваннями серцево-судинної та ендокринної систем. Їм варто постійно спостерігатися у лікаря та мати при собі препарати для екстреної допомоги. Метеочутливим людям необхідно стежити за прогнозами погоди та намагатися уникати навантажень у несприятливі для них дні. Уникайте задушливих приміщень із великою кількістю людей, особливо транспортних засобів у час пік.

У період з 11.00 по 17.00 год. температура є найвищою. Люди можуть відчувати запаморочення, підвищення або зниження артеріального тиску, прискорене або неритмічне серцебиття. Може погіршитися перебіг гіпертонічної хвороби. Під час спеки розширюються периферичні судини і це може сприяти зниженню артеріального тиску, що вплине на прийом гіпотензивних ліків. Надмірна інсоляція й підвищення температури відображаються на стані пацієнтів із захворюваннями ендокринної системи.

Використовуйте сонцезахисні окуляри та головні убори. Обмежте перебування на відкритому сонці та у задушливих приміщеннях. Уникайте виходу на вулицю та виконання напруженої роботи в найспекотніший час доби. Перебувайте в тіні, не залишайте дітей і тварин у припаркованому транспорті, а за необхідності та можливості проводьте 2–3 години на день в прохолодному місці.

Ознаки теплового та сонячного удару: теплові висипання, м’язові спазми в руках, ногах або животі, короткочасна втрата свідомості, підвищення температури тіла, нудота, блювота, втома, слабкість, головний біль, запаморочення, відсутність пітливості, гаряча, червона або рум’яна суха шкіра, швидкий пульс, утруднене дихання, галюцинації, дезорієнтація.

Важливо пам’ятати, що у кожної людини симптоми можуть різнитися, тому потрібно бути уважним та у будь-якому випадку зателефонувати до служби екстреної медичної допомоги за підозри на тепловий чи сонячний удар.

Матеріал підготував: Володимир Вівсянник, асистент кафедри внутрішньої медицини

Корисно знати