18 квітня – Міжнародний день пам’ятників та історичних місць
18 квітня – Міжнародний день пам'ятників та історичних місць

18 квітня – Міжнародний день пам’ятників та історичних місць

ЗБЕРЕЖЕМО НАШУ ІСТОРИЧНУ БАТЬКІВЩИНУ. День пам’ятників та історичних місць було встановлено у 1982 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць, створеної при ЮНЕСКО. Свято відзначається у світі з 18 квітня 1984 року щорічно.

В Україні цей день називається “День пам’яток історії та культури” і встановлений відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 № 1062/99, його також відзначають щорічно 18 квітня.

Сьогодні в Україні, нараховується 1399 міст і селищ і більше 8 тисяч сіл з цінною історико-архітектурною спадщиною. Її фонд, за підрахунками фахівців, перевищує 70 тисяч об’єктів. Особливо зваженого підходу вимагають сьогодні Київ, Львів, Одеса, Луцьк, Харків, Чернігів, Чернівці. Процеси їх розвитку, реконструкції, забудови, інвестиційна діяльність в історичних ареалах повинні ґрунтуватися на принципах збереження і оптимального використання об’єктів нерухомої культурної спадщини, охорони історико-архітектурного середовища.

До речі, в Європі до історії ставляться дбайливо. Тут зберігаються навіть історичні ландшафти і пейзажі місцевості. Наприклад, у Франції проводять відновні роботи ландшафтів пам’ятних місць навіть після археологічних розкопок. На півночі Англії в практично незайманому вигляді збережено Адріанів вал, побудований при римському імператорові Адріані для охорони північних рубежів імперії, що простягнувся на117 кілометрів.

З цієї нагоди та з метою збереження пам’яті про історичні архітектурні пам’ятки України на кафедрі психології та соціології спільно з кафедрою суспільних наук та українознавства Буковинського державного медичного університету проведений семінар-путівник “Збережемо нашу історичну Батьківщину” для студентів медичного факультету №1 та №2. Захід організували викладач кафедри психології та соціології, заступник головного куратора медичного факультету №1 Анна Слубська та викладач кафедри суспільних наук та українознавства Лідія Потапова. Студенти продемонстрували доповіді-презентації з архітектурними комплексами та пам’ятками історії таких центрів як м.Хотин, м. Камянець-Подільськ, м. Луцьк, с. Печера Вінницької області, м. Калуш, м. Коломия, м. Бучач, м. Тернопіль, м. Чернівці.

Захід відвідала професор кафедри психології та соціології, помічник ректора з іміджевої політики Алла Борисюк, яка звернула увагу студентів на тому, що Україна є дуже унікальним місцем яке зберігає величезну кількість пам’яток історії (Київ: Собор святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська Лавра (1990); Ансамбль історичного центра Львова (1998); Геодезична дуга Струве (2005); Букові праліси Карпат та стародавні букові праліси Німеччини (2007, 2011); Резиденція Буковинських митрополитів (2011).

Також захід відвідав професор, завідувач кафедри суспільних наук Василь Чебан, який наголосив на тому, що пам’ятки історії обов’язково треба шанувати та зберігати, адже ми маємо таку можливість ними милуватися.