Стрес і здоров’я жінки в різні вікові періоди

Стресце пусковий механізм, який зумовлює розвиток патологічних відхилень у функціонуванні усіх систем організму людини.

Безперечно, що воєнні дії в Україні є сьогодні основним стресовим чинником. Війна створює гострі та довготривалі проблеми зі здоров’ям дівчаток-підлітків, жінок репродуктивного віку, жінок у пре- і постменопаузі, жінок-військовослужбовців, волонтерок і жінок-мігранток.

Стрес є небезпечним для вагітної жінки. Як його наслідок, порушуються процеси адаптації, притаманні фізіологічній вагітності, і, нерідко, вагітність переривається самовільно у ранні терміни, або ж жінка народжує передчасно.

Місяці в режимі стресу 24/7 вже починають давати перші «плоди». Відсутність режиму дня і нестача води, вітамінів та мікроелементів разом із гострим стресом порушують баланс в організмі, і, у першу чергу, прямо впливають на репродуктивну систему.

Фізичні травми, втрати рідних і близьких, соціальні проблеми, як стрес, є причиною таких гінекологічних розладів, як:

• вкорочення менструального циклу (одна з найпоширеніших проблем) або ж відсутність менструації,
  • маткові кровотечі;
  • болісні відчуття в молочних залозах;
  • випадіння волосся;
  • поява висипів на обличчі;
  • запаленння статевих органів (вагініт/бактеріальний вагіноз);
  • гострий цистит.

Слід звернути увагу, що кожна п’ята жінка в умовах стресу може бути вагітною, і не завжди дана вагітність є запланованою. Окремо, і дуже важливо не це наголосити, що нерідко вагітність настає внаслідок зґвалтування.

Стрес викликає підвищення рівня кортизолу, що може пригнічувати вироблення гормонів, відповідальних за овуляцію. Тому нерідко у стані стресу, війни, жінка не може завагітніти.

Звісно, лікування таких різних збоїв у роботі організму жінки не може бути універсальним.

Стани, які потребують негайної консультації акушера-гінеколога наступні:

• кровотеча зі статевих шляхів;
  • травма статевих шляхів;
  • біль у животі;
  • небажана вагітність;
  • ускладнення вагітності: кров’яні виділення із піхви, відходження навколоплодових вод, високий тиск, запаморочення, блювання, головний біль, судоми, мляві рухи плода або їх відсутність.

Щодо контрацепції – лікар гінеколог має обов’язково надати консультацію.

Враховуючи необхідність в ургентній допомозі та неможливість її отримання в умовах війни в різних регіонах України, на допомогу українцям, за ініціативи в.о. ректора закладу вищої світи Буковинський державний медичний університет професором Оксаною Андрієць та за участі співробітників університету, створено чат-бот Doctor On-Line та Гаряча лінія на сайті МОЗ України. Саме у цих мережах, які функціонують і сьогодні у режимі 24/7, кожна українка та члени її родини, за потреби, перебуваючи у різних куточках України та світу, можуть отримати консультацію, як акушера-гінеколога, так і спеціалістів інших профілів (психолога, кардіолога, хірурга, онколога, педіатра, інфекціоніста, терапевта тощо).

Доцент закладу вищої освіти кафедри акушерства, гінекології

та перинатології к.мед.н. Ліля ЮР’ЄВА