Туберкульоз можна попередити

«Туберкульоз – хвороба, яка стає все ближче до кожного з нас. Навіть офіційна статистика вражає – щорічно на планеті реєструють 10 млн випадків захворювань, близько 2 млн хворих гине від цієї хвороби» – розповідає асистент кафедри фтизіатрії та пульмонології Інга Єременчук.

За оцінкою ВООЗ близько 500 тис. жителів планети інфіковано стійкими видами мікобактерій.

Попри те, що існують сучасні методи діагностики та лікування туберкульозу за січень-лютий 2020 року в Україні виявили стійкий до лікування туберкульоз у 900 хворих, а саме мультирезистентний, який не піддається лікуванню звичайними протитуберкульозними препаратами та є ознакою пізнього виявлення. Говорячи про сьогодення, Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищим показником мультирезистентного туберкульозу.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, спричинене мікобактеріями туберкульозу та зазвичай уражає легені (більш ніж в 90% випадків), проте можуть уражатися й інші органи (шкіра, очі, кістки і суглоби, мозок і нервову систему, лімфатичні вузли, серце, сечостатеву систему, органи травлення).

Хто може захворіти на туберкульоз?

Найчастіше після інфікування мікобактеріями захворювання протікає без симптомів, приховано (туберкульозне інфікування), але один з десяти випадків прихованої інфекції, в решті решт, переходить в активну форму туберкульозу.

Туберкульозом може захворіти кожний, однак деякі люди мають більш високий ризик:

• люди, які живуть з ВІЛ;
  • хворі на цукровий діабет;
  • хворі зі злоякісними новоутвореннями;
  • люди, які перебували в тісному контакті із джерелом туберкульозної інфекції.
  • паління (особливо більше 20 цигарок на день) збільшує ймовірність туберкульозу в 2-4 рази
  • вживання алкогольних напоїв
  • часті простудні захворювання
  • виснаження захисних сил організму (погане харчування, різні методи схуднення, недосипання)
  • хронічний стрес

Симптоми туберкульозу на початку захворювання досить складно відрізнити від звичайних симптомів при ГРЗ. До ознак, які можуть свідчити про наявність туберкульозу, належать:

• кашель тривалістю понад 2 тиж;
  • тривале підвищення температури в межах 37-37,5℃;
  • зменшення маси тіла;
  • підвищене потовиділення, яке особливо виражене вночі;
  • загальна слабкість,
  • втомлюваність.

Такі скарги повинні насторожити лікаря щодо можливого захворювання на туберкульоз та необхідності в подальшому дообстеженні.

Тривалий кашель впродовж 2-3 тижнів повинен насторожити людину! При найменшій підозрі на хворобу необхідно звернутися до лікаря!

Діагностика туберкульозу базується на проведенні рентгенографії уражених органів, спеціальних лабораторних досліджень (мікроскопічний,  мікробіологічний метод, а також молекулярно-генетичний аналіз), не залишається поза увагою туберкулінова проба (реакції Манту) при масових обстеженнях дітей.

Чи лікується туберкульоз?

У 2018 році на нараді Генеральної Асамблеї ООН з туберкульозу було презентовано стратегію з подолання туберкульозу до 2030 року.

Однією зі стратегій – це пацієнт-орієнтований підхід, метою якого було не лише медичне вилікувати, але й створити належні умови лікування для кожного пацієнта. Важливим є змінити існуючу модель щодо подолання туберкульозу та знизити рівень негативного стереотипу до таких пацієнтів.

Проте й досі негативний стереотип людей з туберкульозом настільки високий, що це може зламати життя.

Лікування туберкульозу повинно включати не лише медикаментозне, а й соціальну підтримку пацієнта, який хворіє на туберкульоз, з дотриманням Конвенції прав людини та розуміння проблеми. Саме тому, ми повинні змінювати підхід у лікуванні, орієнтуючись саме на людину та її потреби.

Важливо пам’ятати, що туберкульоз виліковний. Основними є протитуберкульозні препарати, які вбивають збудник туберкульозу. Лікування чутливого туберкульозу триває 6 місяців. Щоб лікування було ефективним необхідно дотримуватися всіх порад фахівця, аби не поширювати хворобу далі й уникнути повторного захворювання та формування стійкості збудника до препаратів.

Щоб не захворіти на туберкульоз ВИКОНУЙТЕ ЗВИЧАЙНІ ПРАВИЛА:

• Проходьте профілактичні обстеження на туберкульоз (не рідше 1 разу на рік)
  • Вживайте збалансоване харчування
  • Приймайте вітамінні комплекси у перехідні сезони (осінь, весна)
  • Відмовтесь від шкідливих звичок
  • Своєчасно лікуйте супутні захворювання
  • Ведіть здоровий спосіб життя
  • Дотримуйтесь правил особистої гігієни
  • Утримуйте своє житло у чистоті
  • Частіше провітрюйте приміщення
  • Позитивний вплив на стан організму мають регулярні фізичні вправи та загартовування.

Туберкульоз ВИЛІКОВНИЙ при ранньому виявленні та адекватному лікуванні!