Твоя поведінка – твоє майбутнє

1 грудня Всесвітній день боротьби із ВІЛ-інфекцією.

Епідемія ВІЛ-інфекції та СНІДу продовжує залишатись серйозною проблемою, як для системи охорони здоров’я та і для країни в цілому. Не менш важливою є соціальна адаптація та робота з людьми, які живуть з ВІЛ. Людина з вірусом імунодефіциту може вести звичайний спосіб життя та прожити до глибокої старості. СНІД не робить вибору між соціальними категоріями, професіями, віком, статтю. Тому кожна людина сама повинна усвідомити, що лише від неї залежить її власне життя.

Кожна людина на нашій планеті знає, що ВІЛ-інфекція є однією з найважливіших бід сучасної людини!

Ви молоді, запальні, активін та сексуальні і ви не завжди впевнені в своїх партнерах. Під час відпочинку або розваг у нічних клубах людина може піддатися спокусі, втратити самоконтроль. Так трапляються випадкові сексуальні зв’язки.

Ось в таких випадках важливо використовувати засоби бар’єрної контрацепції (презервативи), та приймати доконтактну профілактику ВІЛ – PrEP (pre-exposure prophylaxis), тобто засоби профілактики передачі ВІЛ ще до сексуального чи іншого контакту. Про цей вид хіміопрофілактики знає дуже мало людей.  І це зрозуміло, тому що це направлено на групу ризик  ВІЛ.

Найкраща профілактика – це попередження.

Доконтактна профілактики ВІЛ-інфекції, що потрібно знати.

Доконтактна профілактика (ДКП, PrEP) на даний час є найсучасніша, найефективніша за умови щоденного прийому, але не забезпечує 100% захисту від ВІЛ-інфекції. PrEP застосовують у комплексі з іншими дієвими методами профілактики: презервативами та систематичним тестуванням на ВІЛ. Разом із презервативами людина, яка приймає ДКП, має понад 99% захисту від передавання ВІЛ статевим шляхом.

ДКП є додатковим до бар’єрної контрацепції методом профілактики для людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ.

Важливо зрозуміти, що PrEP признаається людям, що не мають ВІЛ.

Хто може отримати PrEP?

• Люди, що мають ризикову сексуальну поведінку (секс без захисту).
  • ЧСЧ (чоловіки, що мають секс з чоловіками).
  • ЛКС (люди комерційного сексу).
  • Люди, що споживають наркотики ін’єкційних шляхів.
  • Людина, що живе в ВІЛ дискордантній парі (один апртнер в парі з ВІЛ).

Кому протипоказаний PrEP?

• Небажання застосовувати PrEP щодня.
  • Позитивний ВІЛ-статус.
  • Симптоми чи ознаки гострої ВІЛ-інфекції.
  • Нещодавно був контакт з людиною, яка живе з ВІЛ.
  • Алергія чи протипоказання до складових схем PrEP.

Які існують схеми PrEP?

• Щоденна ДКП – для людей з високим ризиком інфікування ВІЛ (не залежно від гендеру та сексуальної орієнтації).
  • ДКП при потребі використовується у ЧСЧ, що практикують секс не більше 2 разів на тиждень і планують його за менше ніж 2 години до контакту.

ДКП приймається щодня під час періоду ризикової поведінки і 28 днів після закінчення ризику.

Що потрібно зробити для отримання PrEP?

• Зробити тест на ВІЛ.
  • Звернутися до лікаря-інфекціоніста.
  • Засоби PrEP можна буде отримати у закладах охорони здоров’я (безкоштовно), залучених до програми доконтактної профілактики.

Розпочинати і припиняти доконтактну профілактику можна тільки після консультації з лікарем.

Отже, головним важелем у попередженні поширення ВІЛ-інфекції в країні є дотримання здорового способу життя, відмова від ризикованої щодо інфікування ВІЛ поведінки, насамперед вживання наркотиків, обов’язкове використання при статевих контактах засобів  індивідуального захисту – презервативів. Свідоме ставлення до свого здоров’я забезпечить захист від СНІДу.

Обстеження на ВІЛ є безкоштовним по всій Україні та конфіденційним за Вашим бажанням!

Матеріал підготувала асистент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології Ірина БАЛАНЮК