Щорічно в другу суботу жовтня (у 2024 році – це 12 жовтня)світова спільнота відзначає Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги, організатором якого є Світовий Альянс паліативної допомоги, що підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.
Ця тема є досить актуальною тому, що відсоток інкурабельних хворих, як це не сумно, зростає.
Метою відзначення цього дня є підвищення поінформованості світової громадськості про проблеми паліативної допомоги та хоспісів, сприяння у створенні умов для того, щоб люди могли висловити свої думки про проблему; підвищення розуміння медичних, соціальних, практичних і духовних потреб людей, які мають невиліковні захворювання та членів їх сімей; сприяння становленню та розвитку благодійних фондів, здатних підтримувати та розвивати рух хоспісної та паліативної допомоги.
За оцінками ВООЗ, паліативного догляду протягом останнього року свого життя потребують близько 60 млн людей у світі. Як правило його потребують пацієнти зі СНІД, онкологічними захворюваннями та туберкульозом, особливо у термінальній стадії. В останні роки через військові конфлікти та епідемію коронавірусу кількість таких пацієнтів значно збільшилася. Водночас і пацієнти, і лікарі, і громадські активісти зазначають, що за останні п’ять років спостерігається покращення паліативної допомоги в Україні. Паліативна хоспісна допомога увійшла в перелік тих лікувальних процесів, фінансування яких повністю забезпечується державою.
В процесі реформування системи охорони здоров’я, НСЗУ поліпшило фінансування паліативної та хоспісної допомоги. З 2020 року паліативна допомога включена в Програму медичних гарантій, тож для українців вона безоплатна.
З нагоди «Дня паліативної та хоспісної допомоги» хотілося б звернути увагу на інформуванні суспільства про важливість надання кваліфікованої допомоги невиліковно хворим та її колосальну соціальну значущість. Бо, якщо суспільство вважає себе цивілізованим, то обов’язково має подбати і про те, щоб невиліковні хворі отримали якісний і належний догляд.
Байдуже суспільство – не має майбутнього!
Підготували: доценти кафедри соціальної медицини та ООЗ Марараш Г.Г., Чорненька Ж.А.