Як уникнути переохолодження

Незабаром в Україні очікується період різких похолодань, коли збільшується ризик переохолодження та обмороження. Тож як вберегти себе від цього?

Варто пригадати певні правила поведінки у холодну пору року:

1. МОЗ України радить в першу чергу уникати вживання алкоголю, адже відчуття тепла при його споживанні оманливе. Як відомо, алкоголь розширює кровоносні судини на поверхні тіла, тож прилив крові викликає відчуття тепла. Внутрішні органи в цей час тепло втрачають.
  2. Не паліть. Окрім безлічі захворювань, паління на морозі зменшує периферійну циркуляцію крові і збільшує чутливість кінцівок до дії холоду.
  3. Закривайте ділянки тіла, найбільш схильні до відмороження – пальці рук, вуха і ніс. Не виходьте на мороз без головного убору та рукавичок.
  4. Вживайте більше теплої рідини, що покращить терморегуляцію Вашого організму. Окрім того, не забувайте про прийоми їжі – Вам необхідна енергія!
  5. Не носіть на морозі металевих прикрас: метал охолоджується до низьких температур швидше, ніж тіло.
  6. Намагайтесь більше рухатись. Якщо Ви сильно змерзли – негайно зайдіть в тепле приміщення (магазину, кафе тощо).
  7. Ховайтеся від вітру. Вітер сприяє швидшому обмороженню.

8) Після повернення додому переконайтеся у відсутності ознак обмороження кінцівок, вух та носа.

Ознаки переохолодження: озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губ, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява гусячої шкіри, позіхання, затьмарення свідомості.

У постраждалого спостерігається апатія, сонливість, загальна слабкість, поверхневе дихання.

Читайте ще: Переохолодження – один із чинників розвитку шкірних форм склеродермії

Перша допомога при переохолодженні

Якщо Ви помітили в себе чи в когось із оточуючих ознаки переохолодження, не зволікайте з діями. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівки!

Ступінь переохолодження залежить від часу перебування на холоді та адаптації організму до зміни температурних умов.

Ознаки легкого ступеня переохолодження: озноб, м’язове тремтіння, загальна слабкість, важкість пересування, блідість шкіри.

Як діяти:

Перенесіть постраждалого у тепле приміщення, забезпечте теплим сухим одягом, напоїть гарячим чаєм.

Ознаки середнього ступеня переохолодження: синюшність губ і шкіри, ослаблене дихання, пульс стає рідшим, сонливість, втрата спроможності самостійно пересуватися.

Як діяти:

– Якщо є змога, зігрійте під теплим душем або у ванній (температуру води підвищуйте поступово від 30-35°C до 40- 42°C);

– Забезпечте потерпілого теплим одягом, зігрійте грілкою (зігрівання теж повинно бути поступовим для уникнення різкого перепаду температури);

– За відсутності позитивних змін, зверніться по медичну допомогу.

Ознаки важкого ступеня переохолодження: втрата свідомості, життєві функції поступово знижуються.

Як діяти:

Негайно зверніться за медичною допомогою.

Що категорично не можна робити при переохолодженні:

1. Зігрівати постраждалого спиртними напоями.
  2. Розтирати вражені зони потерпілого снігом.
  3. Приймати високої температури душ, ванну, а також використовувати для зігрівання гарячі грілки та інтенсивні розтирання.

Загартовуйте свій організм протягом року, тоді жоден мороз Вам не буде страшний!

І пам’ятайте: не лише діти та люди похилого віку схильні до переохолодження, але й ослаблені, особливо – виснажені, голодні безхатченки. Не залишайтесь осторонь та, за змогою, відведіть їх у тепле приміщення та напоїть чаєм.

Інформацію підготували:

Віктор Коновчук – завідувач кафедри анестезіології та реаніматології, доктор медичних наук, професор;

Андрій Андрущак – асистент кафедри анестезіології та реаніматології БДМУ