Фахівець БДМУ пройшла стажування у Варшавському Медичному університеті

Доцент кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини БДМУ д.мед.н., доцент Анастасія БАБІНЦЕВА з 09 по 20 травня 2022 року пройшла стажування у Медичному університеті м. Варшави, Польща (Medical University in Warsaw), відділенні неонатальної та інтенсивної терапії Клінічної лікарні імені Княгині Анни Мазовецької.  Впродовж багатьох років відділення неонатальної та інтенсивної терапії очолювала знаний та шанований у світі неонатолог, професор Марія-Катаржина КОРНАЦЬКА, на цей час відділення очолює доцент Рената БОКІНЕЦЬ.

У неймовірно складний воєнний час в Україні польські колеги надають постійну підтримку українським науковцям та лікарям практичної медицини щодо підвищення професійної кваліфікації, у забезпеченні неонатальних відділень технічним обладнанням, медичним інструментарієм та розхідними матеріалами, засобами гігієни та спеціалізованим харчуванням для новонароджених, а також, потужною психологічною підтримкою тощо.

Під час стажування доцент Анастасія БАБІНЦЕВА ознайомилася з організацією надання медичної допомоги вагітним жінкам, породіллям та новонародженим дітям у Польщі, а також системою післядипломної освіти польських лікарів-неонатологів. Клінічна лікарня імені Княгині Анни Мазовецької спеціалізується на наданні допомоги вагітним жінкам у випадках тяжкої соматичної патології та високого ризику передчасних пологів, наданні первинної реанімаційної допомоги, лікування та виходжування передчасно народжених дітей та новонароджених з перинатальною патологією. Неонатологічна допомога надається у трьох відділеннях: відділенні інтенсивної терапії новонароджених (12 ліжок), відділенні патології та постінтенсивного виходжування, відділенні фізіології. Організація неонатологічної допомоги у клінічній лікарні відповідає міжнародним стандартам та включає проведення партнерських пологів, спільного перебування матері та здорової дитини, відвідування батьками хворих дітей у відділенні інтенсивної терапії, організації грудного вигодовування, впровадження методу «Мама-кенгуру» тощо.

IMG_20220511_095740
IMG_20220511_122501
IMG_20220512_101448
IMG_20220518_093804
IMG_20220518_094117
IMG_20220518_101327
IMG_20220518_102101
IMG_20220518_105307
IMG_20220518_113130
IMG_20220518_130037
IMG_20220519_074121

Відділення неонатальної та інтенсивної терапії організовано для надання одночасної високоспеціалізованої допомоги 12 критично хворим новонародженим та оснащено сучасним обладнанням, включаючи апарати для проведення nCPAP, неінвазивної, інвазивної та високочастотної вентиляції; лікувальної гіпотермії; терапії оксидом азоту; комплексного УЗ обстеження та нейромоніторингу тощо. У практиці відділення дотримуються правил максимально обережного догляду за критично хворими пацієнтами: застосування малоінвазивних методів введення препаратів сурфактанту (LISA) та проведення неінвазивної вентиляційної підтримки (nCPAP, HFNC), комплексного парентерального харчування та ентерального вигодовування зцідженим грудним та/або донорським молоком тощо. Для розрахунку складу парентерального та ентерального харчування використовується єдина комп’ютерна програма, а приготування індивідуалізованого харчування для дітей проводиться у спеціалізованому відділенні фармакології.

Доцент Рената БОКІНЕЦЬ та її команда є одними з лідерів впровадження комплексного УЗ обстеження новонароджених дітей у практику неонатального інтенсивного догляду та лікування, у тому числі, моніторингу показників центральної та периферичної гемодинаміки. Слід зауважити, що теоретичними знаннями та практичними навичками проведення УЗ-обстеження новонароджених дітей володіють неонатологи та резиденти, навчання яких розпочинається ще у студентські роки та продовжується усе професійне життя. Під час стажування доцент Анастасія БАБІНЦЕВА приймала участь у сертифікованому практичному курсі «Ультразвукове обстеження новонароджених» з розглядом питань особливостей проведення УЗ-обстеження легень, головного мозку та органів черевної порожнини у пацієнтів неонатального періоду.

Доцент Анастасія БАБІНЦЕВА відвідала Центр симуляційної медицини Медичного університету у Варшаві (Centrum Simulacji Medycznych) та ознайомилася з організацією навчання студентів різних спеціальностей, у тому числі тренінгу з Первинної реанімації новонароджених, який включав теоретичну частину, відпрацювання окремих маніпуляцій (вентиляційна підтримка за допомогою маски та мішка Амбу, оро- та назальна інтубація трахеї, непрямий масаж серця, катетеризація судин пуповина, введення препаратів сурфактанту) та комплексного стимуляційного сценарію з подальшим де-брифінгом. Крім того, на базі стимуляційного центру студенти мають можливість відпрацювати симуляційні сценарії з надання реанімаційної допомоги дітям старшого віку та дорослим відповідно до рекомендацій Європейської ради реанімації.

Участь у даному стажуванні сприяє організації співпраці Буковинського державного медичного університету з профільними навчальними та лікувально-профілактичними закладами Польщі. Кафедрою педіатрії, неонатології та перинатальної медицини БДМУ планується використання знань та практичних навичок, набутих у проєкті, при організації освітнього процесу для лікарів та медичних сестер неонатальних відділень в системі післядипломної освіти та БПР в Україні, у співпраці з колегами неонатологами із Польщі. Заплановано  проведення міждисциплінарних лекцій, майстер-класів та тренінгів; підготовку та публікацію спільних наукових статей; участь у спільних наукових проєктах, загальних та індивідуальних грантових програмах тощо.

Підготувала професор  кафедри педіатрії, неонатології

та перинатальної медицини,д.мед.н., професор   Юлія ГОДОВАНЕЦЬ