Рак яєчників

Рак яєчника (РЯ) є одним з найпоширеніших злоякісних новоутворень (ЗН) жіночої репродуктивної системи та посідає перше місце у структурі смертності жінок від онкогінекологічної патології. За останні 10 років приріст захворюваності на РЯ становив 11,5% і залишається на сьогодні високим без явної тенденції до зниження.

У світі рак яєчника (РЯ) посідає 7-ме рангове місце серед злоякісних захворювань жіночого населення та 8-ме — серед причин смерті жінок від онкопатології. Щороку реєструється близько 240 тис. нових випадків РЯ та близько 150 тис. жінок вмирають внаслідок цього захворювання.

Фактори, що впливають на ризик виникнення РЯ

Зв’язок Підвищують ризик Знижують ризик
Доведено
  • РЯ в сімейному анамнезі
  • Ендометріоз (ендометріо­їдна та світлоклітинна карцинома)
  • Куріння (муцинозний рак)
  • ЗГТ лише естрогенами (серозна та ендометріоїдна карциноми)
  • Високий зріст (ризик РЯ підвищується на 7% на кожні 5 см при зрості вище 155 см)
  • Ожиріння (крім низькодиференційованої карциноми)
  • Вагітність (>6 міс) (особ­ливо для ендометріоїдної та світлоклітинної карциноми)
  • Застосування комбінованих пероральних контрацептивів
  • Хірургічна стерилізація (лігування, оклюзія, видалення маткових труб)
Ймовірно
  • Старший вік настання менопаузи
  • Грудне вигодовування
Можливо
  • Молодший вік настання менархе
  • Запальні захворювання органів малого таза
  • Застосування комбінованої ЗГТ
  • Цукровий діабет
  • Тальк (застосування на геніталіях)
  • Старший вік при народженні останньої дитини
  • Ацетилсаліцилова кислота
  • Вітамін D
Маловірогідно або
недостатньо
доказів
  • Лікування безпліддя, гістеректомія без яєчників, синдром полікістозних яєчників, лейоміома матки та кісти яєчників, фізичні навантаження, вживання алкоголю, дієта

На жаль, багато факторів, що впливають на ризик виникнення РЯ, не піддаються модифікації (як вагітність або прийом комбінованих пероральних контрацептивів) або не можуть спрямовано застосовуватись для профілактики розвитку захворювання. Фактори, вплив яких може бути зміненим (куріння, ожиріння, використання замісної гормональної терапії — ЗГТ), мають відносно невеликий ефект і/або впливають лише на ризик виникнення деяких гістотипів РЯ .

Скринінгова діагностика раку яєчників по вікових категоріях.

На сьогодні не розроблено рекомендацій щодо скринінгу РЯ для жінок загальної популяції. Рутинне проведення трансвагінального ультразвукового дослідження (УЗД) органів малого таза, визначення в сироватці крові маркерного антигену СА-125 та проведення бімануального гінекологічного огляду не знижує смертності жіночого населення.

Жінки, які належать до групи високого ризику виникнення РЯ (зокрема жінки з ВRCA– чи іншими мутаціями, синдромом Лінча, зі злоякісними новоутвореннями (ЗН) в анамнезі чи в сімейному анамнезі), повинні підлягати скринінгу.

Згідно з рекомендаціями NCCN, жінки групи високого ризику віком 30–35 років кожні 6 міс повинні проходити трансвагінальне УЗД та визначення рівня СА-125. Жінок цієї групи до 40 років заохочують до виконання двобічної сальпінгоофоректомії після народження дітей. Виконання представлених рекомендацій може знизити частоту виникнення РЯ на 80% та зменшити частоту виникнення раку молочної залози (РМЗ) у жінок з ВRCA-мутаціями .

Стадія, ступінь диференціації та гістологічний тип ЗН є основними факторами прогнозу та вибору методу лікування пацієнток з епітеліальним РЯ.

Проведення скринінгу у жінок групи високого ризику дозволяє знизити частоту виникнення РЯ. Застосування сучасних методів інструментальної діагностики, патоморфологічного та імуногістохімічного дослідження, визначення онкомаркерів, виявлення мутацій та адекватне стадіювання відіграють ключову роль у виборі тактики лікування РЯ.

Пам’ятайте – рання діагностика онкологічних захворювань рятує життя!!!

(асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології Соловей В.М.)