Всесвітній день боротьби з пневмонією

12 листопада Всесвітнє співтовариство відзначає День боротьби з пневмонією, ініційований Глобальною коаліцією проти дитячої пневмонії. Ця дата визначена для нагадування нам про важливість боротьби з цим захворюванням, а також поширення усвідомлення щодо пневмонії та методів її запобігання.

Глобальна коаліція проти дитячої пневмонії – це об’єднання міжнародних, урядових, неурядових, та місцевих організацій, наукових і навчальних інститутів, фондів та активістів, які працюють над питаннями профілактики та лікування пневмонії, а також розповсюдження знань про цю хворобу.

Пневмонія є серйозною загрозою для дітей, особливо для тих, хто молодший за 5 років. ЮНІСЕФ та Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначають пневмонію головною причиною смерті дітей в цьому віковому діапазоні. Сьогодні показник смертності серед дітей до 5 років в Україні складає 12,11 на 1000 новонароджених, тоді як у країнах Західної Європи цей показник становить в середньому 4,53 на 1000 новонароджених.

Пневмонія є головною причиною смерті дітей по всьому світу: щороку ця хвороба забирає життя близько 1,4 мільйонів дітей віком до 5 років – це більше, ніж СНІД, малярія та кір разом узяті. За даними ВООЗ, пневмонія стає причиною смертей у приблизно 15% дітей до 5 років. Це означає, що кожну хвилину в світі від пневмонії помирають двоє малюків.

В Україні щорічно реєструється близько 90 тисяч випадків пневмонії серед дітей віком від 0 до 17 років. Щоразу, як це вказують дані, кожні три дні в Україні від пневмонії помирає одна дитина віком до 4 років.

Пневмонія – це інфекційно-запальне захворювання легень, яке може бути спричинене різними патогенами, включаючи віруси, бактерії та грибки. Один з найпоширеніших бактеріальних агентів, що спричиняють пневмонію, – Streptococcus pneumoniae. З іншого боку, респіраторно-синцитіальний вірус є найпоширенішою причиною вірусної пневмонії.

COVID-19 також суттєво повпливав на ситуацію з пневмонією, оскільки коронавірус може призводити до запалення легень. Пневмонія, що виникає внаслідок COVID-19, може бути особливо небезпечною і супроводжуватися порушеннями функції легень. За даними науковців, COVID-19 вражає судинну систему та може спричинити мікротромбування в різних органах, включаючи легені, нирки, селезінку, печінку та кишківник. Запалення легень внаслідок COVID-19 може призвести до ускладнень та змін у функціонуванні організму.

Пацієнти із нетяжким перебігом COVID-19 можуть відчувати схожі симптоми на ті, які характерні для пневмонії. Це включає кашель з мокротинням, загальну слабкість та підвищену температуру тіла. Основною діагностичною процедурою є обстеження на комп’ютерній томографії для виявлення вогнищ запалення в легенях.

Профілактика є ключовим аспектом стратегії зниження рівня смертності від пневмонії, особливо серед дітей. Прості кроки можуть допомогти уникнути цього захворювання:

Вакцинація: найбільш ефективним засобом профілактики пневмонії є вакцинація. Вакцинація проти пневмококової інфекції, кору є важливими частинами захисту від цього захворювання.

Зміцнення імунітету: здоровий спосіб життя, збалансована дієта та фізична активність можуть сприяти зміцненню імунітету та зменшенню ризику від захворювання.

Гігієна та особиста безпека: дотримання респіраторної гігієни, миття рук та фізичного дистанціювання можуть допомогти запобігти зараженню.

Щеплення: важливо вчасно вакцинувати дітей та дорослих від грипу та інших інфекцій, які можуть сприяти розвитку пневмонії.

Своєчасне лікування: якщо у вас або вашої дитини виникли симптоми пневмонії, негайно звертайтеся до лікаря. Недотримання цього може призвести до ускладнень та погіршення стану.

Інформацію підготував: за матеріалами МОЗ України асистент кафедри внутрішньої медицини Володимир Вівсянник