• Українська
  • English
Як правильно виміряти артеріальний тиск
Як правильно виміряти артеріальний тиск

Як правильно виміряти артеріальний тиск

ДЕНЬ БОРОТЬБИ З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТОНІЄЮ. Гіпертонічна хвороба (стійке або епізодичне підвищення артеріального тиску більше за 140/90 мм.рт. ст. залишається однією з основних причин захворюваності, смертності та інвалідизації населення України.

Для запобігання виникнення негативних наслідків та прогресування хвороби населення має контролювати рівень АКТ самостійно і звертатись по допомогу лікаря при виявленні його підвищеного рівня. На даний час у аптечній мережі продається велике різномаїття автоматичних та напівавтоматичних апаратів для вимірювання рівня АТ, однак тільки частина з них пройшли відповідну сертифікацію і можуть бути використані для лікарського контролю.

З приладами, що пройшли перевірку і рекомендовані для вимірювання АТ (ручного, автоматичного самостійного на плечі та зап’ясті) можна ознайомитись за посиланням.

Слід запам’ятати прості правила для коректного вимірювання рівня артеріального тиску:

Вимірювання слід проводити у спокійній обстановці після 5-хв відпочинку.

За 30 хв до вимірювання не курити чи не пити каву.

Манжета охоплює не 80 % окружності плеча і покриває 2/3 його довжини (вузька/коротка – завищує АТ, широка – занижує АТ). Стандартна манжета = 12–13 см у ширину та35 сму довжину.

Нижній край манжети на 2–2,5 см вище ліктьової ямки, між манжетою і поверхнею плеча – проходить палець.

Випускати повітря повільно –2 ммрт.ст./с з визначенням І фази тонів Короткова (появу – тобто САТ) і V фази (зникнення – ДАТ), АТ округлюють до найближчих2 ммрт.ст.

Вимірювання не 2-х разів з інтервалом 2–3 хв.

При розходженні результатів > 5 мм рт.ст. – повторно через декілька хв.

АТ на обох руках, у положенні сидячи, стоячи і лежачи, до уваги більш високі значення.

До слова, кафедра внутрішньої медицини фізичної реабілітації та спортивної медицини сумісно з лікарями Обласного клінічного кардіологічного диспансеру регулярно проводять акції з вимірювання артеріального тиску всім бажаючим та надають відповідні рекомендації.

Матеріал підготували: професор Віктор Тащук, доцент Павло Іванчук, кафедра внутрішньої медицини, фізичної реабілітації та спортивної медицини

Корисно знати