Роблячи нічого, ми робимо щось для себе. Про самопіклування

Іноді ми думаємо, що, щоб жити продуктивним життям, ми повинні діяти. Ми надаємо велике значення підвищенню продуктивності на роботі, викреслюємо завдання зі списку домашніх справ і проходимо різні навчання з саморозвитку. Разом з тим нівелюємо користь приготування млинців з нашими дітьми в неділю вранці або маленькі зупинки, щоб послухати пташок. Мовляв, «це не продуктивно», а отже «не корисно».

Ми також надаємо велике значення тому, щоб щось робити для вирішення складних ситуацій. Психологія давно звинувачує людей у їхніх проблемах, і багато традиційних підходів до психічного здоров’я покладаються на те, щоб люди діяли та самостверджувалися, змінювали своє мислення або брали «контроль» над своїм життям. Але інколи нічого не робити означає робити щось, особливо якщо нічого не робити підтримує ваші цінності, вашу нервову систему та ваш душевний спокій.

Прикладом може стати вигорання на роботі. Іноді найбільш психологічно гнучкою річчю є робити те, що багато людей вважають «нічим». Якщо ви вигоріли, найкращими ліками може стати задоволення ваших фізичних потреб у сні, відпочинку, відпочинку на природі чи відпочинку. Після відновлення у вас може бути більше ресурсів для вжиття заходів.

Нічого не робити в деяких ситуаціях також гарантує, що ви не скажете або не зробите те, про що можете пошкодувати. Наприклад, коли у вас конфлікт із другом або членом родини, інколи найкращим рішенням є використання навичок діалектичної поведінкової терапії «дії, протилежні емоціям» і «обережно уникайте». Якщо більші розмови заводять в глухий кут, спробуйте замість цього нічого не робити. Виведіть свій гнів на повільну прогулянку на вулицю, ретельно наріжте овочі на кухні або продуктивно прокрастинуйте. Коли ви повернетеся, ви можете мати новий погляд на свою суперечку або навіть згадати, що любите цю людину. Нічого не робити – це вже щось.

Тож іноді найдієвішим рішенням є перестати так старанно працювати, щоб щось запрацювало. Незалежно від того, чи це ваша робота, план дієти чи сварка з вашим найкращим другом – нормально нічого не робити, якщо при цьому це звільняє вас і рухає в напрямку, який для вас важливий.

Проштовхуватися і намагатися змінити незмінне виснажує; що, якщо рішення полягає в тому, щоб нічого не робити з психологічною гнучкістю?

Психологічна гнучкість передбачає обізнаність, відкритість і залученість. Зверніть увагу на те, що відбувається, коли ви застрягли в діяльності, яка нічого не приносить, і відчуваєте дискомфорт від відсутності діяльності. Відступіть від змушування себе і поверніться до «зробити щось із цим», коли у вас буде більше ясності щодо наступного найкращого кроку, який відповідає вашим найглибшим цінностям.

Ось деякі практики «нічогонеробіння»:

1. Відмовтеся від виправлення: які почуття з’являються, коли ви думаєте відпустити ситуацію від спроб змінити, виправити чи контролювати? Відкривайтеся та дозволяйте цим почуттям перебувати у вашому тілі. Чим сильніше відчуття, тим більший простір ви створюєте для нього.
  2. Спробуйте дружню позицію: скільки разів ви казали хорошому другові взяти себе в руки та вирішити складну ситуацію? Напевно рідко! Швидше за все, ви говорите такі речі, як: «Це нормально відпустити те, що не працює», або «Я з тобою; ти не сам/сама». Скажіть і собі ці речі.
  3. Дотримуйтесь бездіяльності як зобов’язання: пам’ятайте, що бездіяльність також є дією. Нічого не робити – це вже щось! Подумайте де вам потрібно зробити менше або відмовитися від чогось, щоб не застрягти в зацикленій діяльності? Іноді збільшення циферблата турботи про себе включає в себе зменшення циферблата робочих зобов’язань, перфекціонізму або пріоритетності думок інших людей. Тож подумайте як і де ви можете не діяти, щоб зупинитись.

Таким чином, щоб мати сили на долання щоденних стресів, донатити на ЗСУ, бачити позитивні мікромоменти в нашому житті, іноді корисно просто нічого не робити, і цим вже ви зробите багато для себе.

Матеріал підготували: Ірина Герасим’юк, асистент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка