Пластика вуздечок

Важливими складовими компонентами ротової порожнини є тонкі складки слизової оболонки, які називаються вуздечками. Вони забезпечують надійне прикріплення губ до ясен, тим самим підтримуючи їх у правильному положенні.

У роті кожної людини розміщуються три види вуздечок: верхньої губи, нижньої губи та язика. Кожна з цих слизових складок виконує свою важливу роль в організмі людини, проте спільними функціями всіх трьох є такі:

• грудне вигодовування;
  • правильне формування прикусу;
  • чіткість дикції.

Якщо якась із вуздечок занадто коротка, то вона негативним чином впливає на вище перераховані функції.

У нормі вуздечка губи прикріплюється до коміркового відростка верхньої щелепи на рівні 0,4-0,7 см від шийок центральних різців, що дає можливість добре артикулювати, та не створює загрози зубоясенному прикріпленню.

Розрізняють дві форми вад вуздечки губ залежно від прикріплення їх ніжки:

• до міжзубного сосочка без уплетення волокон вуздечки у міжкомірковий шов;
  • прикріплення вуздечки губи, у разі якого її волокна уплітаються у серединний шов.

Коли підрізати вуздечку верхньої губи дитині?

За рекомендацією лікарів-стоматологів краще робити дітям пластику вуздечки у віці 5-8 років. Якщо розрив вуздечки стався у більш дорослому віці, наприклад у результаті травми, тоді операцію проводять незалежно від віку пацієнтів або за ортодонтичними показаннями.

Показання до підрізування вуздечки губи

Якщо у дитини є аномалія розвитку, не слід ігнорувати цю проблему та важливість оперативного втручання. Більшість батьків ставляться до цієї проблеми як до нешкідливого естетичного дефекту. Але це помилкова думка, та як окрім негарної посмішки та порушення дикції, загрожує здоровʼю зубів:

• наявність діастеми (зубної щілини) між верхніми різцями. Якщо не вдаватися до пластики, вона збільшуватиметься і таким чином зуби будуть зміщуватись;
  • захворювання тканин пародонта, що викликає аномалія вуздечки, відтягуючи слизову та оголюючи корені зубів, виникає запалення ясен. Зуби починають розхитуватися та випадати;
  • наявність аномалій прикусу.

Методи пластики вуздечки

Сучасна стоматологія пропонує коригувати вуздечку за допомогою лазерної пластики, френулотомії, френулоектомії, френулопластики:

Пластика лазером – інноваційний спосіб без накладання швів. Застосування зменшує ризики інфекцій і болю;

• френулотомія – поперечне перетинання (виконується у разі короткої вуздечки представленої дублікатурою слизової оболонки з правильним прикріпленням її ніжки);
  • френулоектомія – висічення вуздечки (використовується при масивній і широкій вуздечці губи, коли волокна самої вуздечки вплітаються в піднебінний шов між двома різцями. У такому випадку висічуються волокна, розташовані біля основи вуздечки в комірковому відростку).
  • френулопластика (переміщення ніжки вуздечки догори, що фіксується до коміркового відростка або коміркової частини: Y-подібна і Z-подібна френулопластика).

Вуздечка язика – це складка слизової оболонки, яка в нормі прикріплюється на 1-1,5 см нижче від його кінчика. Друга точка прикріплення – у ділянці дна ротової порожнини по присередній лінії між під’язиковими сосочками.

Занадто коротка вуздечка або її неправильне прикріплення може викликати такі проблеми:

• порушення акту смоктання з перших днів життя та відмову від грудного вигодовування;
  • у 6-7 місяців – відставання в рості фронтальної ділянки нижньої щелепи;
  • у 5-6 років – порушення вимови (буква «р» та «л»);
  • у 7-9 років – неправильне розташування фронтальних зубів на нижній щелепі, порушення прикусу, діастему, запалення ясен.

Як усувають ваду вуздечки язика?

У перші хвилини після народження малюка оглядає лікар-неонатолог. Серед інших важливих показників він звертає увагу й на довжину вуздечки язика. Якщо вона вкорочена, її підрізають ножицями (френулотомія). Якщо цього не зробити відразу, у малюка з перших днів життя виникнуть проблеми з харчуванням – він не зможе правильно брати груди, а тому, не буде отримувати достатньо поживних речовин. Надалі це може привести до відставання в фізичному розвитку.

Підрізати вуздечку язика можна, поки малюк знаходиться на грудному вигодовуванні. Але чим раніше це зробити, тим краще для дитини.

У деяких ситуаціях до стоматолога малюка може направити логопед. Малюк не може вимовити піднебінні звуки «л», «р» та інші. Дитині навіть складно дістати кінчиком язика твердого піднебіння, виявляється роздвоєння кінчика язика, що нагадує «сердечко».

Що рекомендує лікар після процедури пластики вуздечки губ і язика?

Безпосередньо після процедури пластики вуздечки губ або язика пацієнтові надаються наступні рекомендації:

• не бажано приймати їжу і пити протягом 2-х годин;
  • 4-5 днів рекомендується не вживати гарячу їжу і напої;
  • виключити гарячі ванни, фізичні навантаження в найближчі кілька днів;
  • не слід полоскати рот, рекомендуються ротові ванночки розчином антисептика, призначеним хірургом-стоматологом відповідно до віку дитини;
  • ретельно проводити індивідуальну чистку зубів мʼякою зубною щіткою, щоб уникнути інфікування.

Підготували професор кафедри стоматології дитячого віку Оксана ГОДОВАНЕЦЬ,

доцент Марія МИТЧЕНОК, асистент Тарас МУРИНЮК