• Українська
  • English
Пізнавально-виховний захід в онлайн-форматі  “Напередодні українського Різдва”

Пізнавально-виховний захід в онлайн-форматі  “Напередодні українського Різдва”

23 грудня у 17 групі 2-го курсу викладачем кафедри суспільних наук та українознавства Скрицькою Н. В. було проведено пізнавально-виховний захід в онлайн-форматі  Напередодні українського Різдва.

Викладачем було зазначено, що Різдво є одним із найважливіших християнських свят, однак дати святкувань різняться згідно зі східним та західних обрядів. Так, сповідники західного обряду – римо-католики та віряни деяких протестантських церков відзначають цикл різдвяних свят 25 грудня, тоді як християни східного обряду – православні  та греко-католики – 7 січня.

Традиційною напередодні Різдва є свята вечеря, яка складається із 12 пісних страв та головної страви – куті. У багатьох сім’ях є традиція приносити до хати дідуха (обжиновий сніп з вівса, жита, пшениці), який символізує захист впродовж наступного року від хвороб та злих сил.

Цикл різдвяних свят  завжди супроводжується колядками та щедрівками,  які лунають з вуст як дітей, так і дорослих, створюючи особливу духовну атмосферу та різдвяний настрій, прославляють народження Божого Сина, бажають здоров’я господарям дому, поетично оспівують християнські події.

Закінчуються різдвяні свята Водохрещем або Йорданом (19 січня згідно східного обряду). Напередодні Водохреща – 18 січня  – християни відзначають другий святвечір з пісними стравами. У ці дні лунають щедрівки з побажаннями добробуту та здоров’я для кожного дому. Хоча в окремих регіонах України існує традиція щедрувати напередодні Водохреща, а саме  в перший день старого Нового року  (14 січня).

Не обходяться різдвяні свята без вертепу – мандрівного театру, що складається в основному з дітей, які ходять з хати до хати та  короткими сюжетами й сценками з біблійного життя прославляють новонародженого Ісуса у Вифлеємі. Перша письмова згадка про український вертеп датується ще 1666 роком і міститься в матеріалах львівського ставропігіального братства.

З плином часу сюжети вертепів видозмінюються та розкривають деякі сучасні історичні події. Напередодні різдвяних свят виникає чимало вертепних гуртків зі створення різноманітних фігурок для вертепу з дерева, паперу, тканини та інших матеріалів. Стало помітно більше вертепних композицій на площах великих міст, у костелах та церквах, які відроджують та продовжують дух Різдва.

Отож, цінуймо та примножуймо українські традиції! Нехай живе Україна у віках!..

ПРИВАТБАНК

Отримувач платежу
Мельничук Олександр Миколайович
Картка
4731 1856 3202 3484
IBAN:
UA593052990262086400936203888
Рахунок отримувача:
262086400936203888
Приват24 – https://www.privat24.ua/send/a1v11

МОНОБАНК

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/7xFpdiBGs
💳Номер картки банки
5375 4112 0409 0778

Корисно знати