Луї Пастер: так починалась мікробіологія

27 грудня 1822 року у сім’ї шкіряника Жана Пастера народився син Луї. У дитинстві він багато малював, і батьки вже сподівалися, що Луї одного разу стане великим французьким художником, але помилилися. Він захопився читанням, потім науками, закінчив коледж, Паризьку вищу школу і в 1848 був прийнятий екстраординарним професором в Страсбурзький університет.

Луї Пастер вивчає винну кислоту, відкриває молекулярну дисиметрію, яка ще не існувала науки стереохімії. Пізніше він отримує призначення до нового університету і разом із сім’єю переїжджає до Лілля, столиці французького виноробства.

Виноробством люди займалися тисячі років і тисячі років зрозуміти не могли, чому псується пиво, прокисає вино, чому буряк, що забродив, замість того, щоб дати алкоголь, іноді перетворюється на смердючу жижу. Тоді вважали, що бродіння – суто хімічний процес. Найменші істоти, що з’являлися у своїй, до уваги не бралися, і Л. Пастеру це здалося дивним. Він дні та ночі став проводити на спиртовому заводі, вивчаючи буряковий сік. Остаточний висновок Л. Пастера був такий: нікому не цікаві мікроскопічні істоти перешкоджають спиртовому бродінню.

Л. Пастер зрозумів, що дрібні палички, видимі тільки в мікроскоп, – це величезний світ живих істот, і вони вимагають, щоб з ними зважали. У їхній владі здоров’я, хвороби, смерть. І питання, як із цим світом дружити, а за необхідності боротися, стало для Л. Пастера вирішальним. Так розпочиналася мікробіологія.

Вважалося, що мікроби самороджуються. З гниючого м’яса, з брудного ганчір’я, з смітників. Луї Пастер першим зрозумів, що в сучасній науці причина підмінюється наслідком. Чутливість мікробів до температури допомогла Л. Пастер врятувати від руйнування виноробів міста Арбуа, де він жив. У 1864 році там вина захворіли, стали каламутніти і скисати. Вихід було знайдено і виявилося простим. Варто було нагріти вино до 60 градусів і деякий час підтримувати цю температуру, як мікроби, що викликало псування вина, гинули. Вино не втрачало при цьому ні смаку, ні інших власних переваг. Цей метод названо пастеризацією. Він і сьогодні застосовується для обробки молока та інших продуктів.

Пізніше Л. Пастер знайшов спосіб боротьби із хворобою шовковичних черв’яків. Це було спасінням для шовківництва у Франції. Уряд тріумфував: Л. Пастер уберіг країну від мільйонних збитків.

Але сам учений, пізнавши світ мікроорганізмів, мріяв про порятунок людей. З невидимими вбивцями Л. Пастера мали особисті рахунки. Три його дочки померли від інфекційних хвороб.

Восени 1868 року Л. Пастер переніс крововилив у мозок. Він помирав, і цього ніхто не сумнівався. Але в ніч, яка всім здавалася останньою, він раптом заговорив, почав диктувати своєму помічникові нову статтю. Через два дні її опублікували у Звітах Академії наук. І це був опис чудових ліків. Через три дні він зробив кілька кроків без будь-якої допомоги, почав диктувати дружині нову книгу. Він переміг!

У ті часи хірургія була такою, якою була: інструменти ніколи не кип’ятилися, лікарі мили руки час від часу. Все це привносило у відкриту рану мільйони хвороботворних бактерій, і смертоносність після операцій була великою. Л. Пастер закликав хірургів бодай мити руки перед операціями.

1870 рік… Початок франко-прусської війни. Для політиків – останній аргумент дипломатії, для тисяч солдатів – кров, біль та жахливі рани. Польові хірурги повідомляли, що смертність після операцій помітно скоротилася. Карболова кислота, цей антисептик Лістера – все, що заважало інфікуванню ран, рятувало життя солдатів.

Сибірська виразка – хвороба, яка викошувала худобу на величезних територіях, а заражених людей прирікала на болісну смерть. Сибірська – це дуже вірно. Епідемії цієї хвороби були відомі з античних часів. Вона не шкодувала ні Азії, ні Європи. Збудника сибірки виявив німецький лікар Роберт Кох. Луї Пастер взявся цю хворобу перемогти. Після довгої роботи він знаходить правильний шлях. Мікроб-носій сибірки повинен бути штучно ослаблений. Його можна вирощувати в лабораторії при температурі вище за ту, яка йому звична. Ослаблений, він викликатиме хворобу, але у легкій формі.

Зараження слабкою формою хвороби для порятунку від смерті – це справді могло здатися дивним. Але виснажлива робота наводить Л. Пастера та помічників до нової перемоги – над сказом, хворобою, яка виключала навіть випадкове зцілення.  Л. Пастер був готовий заразити навіть себе, а потім зупинити розвиток хвороби, щоб довести, що людину можна врятувати від сказу. Але склалося інакше. 6 липня 1885 року до Л. Пастера привели хлопчика, покусаного скаженим собакою. 9-річний Жозеф Майстер був першою людиною в історії, яка отримала вакцину від сказу і тому залишилася живою. Це був науковий тріумф, перед яким схилили голови найзапекліші вороги Л. Пастера. Вже наступного року пастерівські станції щеплень з’явилися торік у Європі та Росії: Одеса, Петербург, Москва, Самара. Вакцинація Л. Пастера позбавила людство вічної загрози чуми, віспи, лихоманки.

Сьогодні навіть не підрахувати, скільки життів було врятовано думкою та працями Луї Пастера. Його ім’я увічнено у назвах інститутів, у пам’ятниках, у посвятах учнів. Внесок французького вченого важко переоцінити, адже він довів мікробіологічну основу процесу бродіння та появи низки хвороб, вигадав спосіб боротьби з хвороботворними мікроорганізмами – пастеризацію та вакцинацію. Але, можливо, найяскравішим визнанням була і залишається медаль, вибита за два роки до його смерті: профіль Пастера та напис “Благодійник людства”.

Матеріал підготувала асистент кафедри мікробіології та вірусології Попович Влентина Богданівна.