Приєднуйся

БДМУ в FacebookБДМУ на TwitterБДМУ на YouTube Пдписатись на Новини

Дні народження

10 березня
Бобкович К.О.

11 березня
Антонюк О.П.
Боднар Б.М.
Війчук М.М.
Гулей Л.О.
Зорій Н.І.
Лаврів Л.П.
Савіцький В.В.

12 березня
Головко Д.В.

Голяр О.І.
Салваноглу М.М.

13 березня
Остапчук М.І.

14 березня
Білий І.Д.
Вітковський О.О.
Гаращук І.І.
Плешко В.В.
Смоленцева А.Г.

15 березня
Бессараб М.Ю.
Кицюк Ю.Р.
Скрипник Н.І.
Скулеба В.Д.

16 березня
Іфтодій А.Г.
Бакун О.В.
Семисюк А.М.
Сем’янів І.О.

17 березня
Бойчук Т.М.
Козак Н.В.
Турубарова-Леунова Н.А.

18 березня
Геруш О.В.
Костеняк Д.І.
Подтикалова Т.В.

19 березня
Бродовський С.П.
Кривецький В.В.
Олар О.І.
Семенюк Ф.І.
Федоруца А.А.

20 березня
Оліник О.Ю.

21 березня
Віцелару Л.К.
Марусяк М.А.
Ядуков В.В.

22 березня
Коржан О.П.
Луканюк С.С.
Ревуцька І.В.

23 березня
Ровінський О.О.
Томаш Л.М.

24 березня
Амеліна Т.М.
Калуцька Н.І.
Попова І.С.
Соломатіна Н.Р.

25 березня
Дудка І.В.
Кметь Т.І.

26 березня
Дорошко В.А.
Паламар А.О.
Стахова Т.С.

27 березня
Андрієць М.М.
Томнюк Т.І.

Роль води у забезпеченні функцій шкіри

Вівторок, 22 березня 2016 12:12
Роль води у забезпеченні функцій шкіри

Вода є важливою складовою людського організму,

яка забезпечує нормальне функціонування практично всіх її органів і систем, бере участь у всіх обмінних процесах. Частка води в організмі дорослої людини складає близько 75%. Вода входить до складу всіх тканин людського тіла: в крові її близько 83%, у легенях, серці, нирках - 80%, у скелетних м'язах - 76%, у кістках - близько 15-20%.

Частка води у шкірі складає близько 72%, вона бере участь практично у всіх її функціях. Шкіра – це складний та багатофункціональний орган людського організму. Шкіра виконує захисну (бар’єрну) функцію, бере участь в обмінних процесах (секреторна, видільна), у процесах терморегуляції тощо, при цьому роль води у забезпеченні цих функцій є незаперечною. 

Шкіра, насамперед, – це зовнішній покрив людини.

Загальна площа шкірних покривів становить близько двох квадратних метрів, а маса шкіри разом з підшкірною жировою клітковиною коливається від 5 кг до 11 кг.

Важливу роль у захисній функції шкіри відіграє водно-жирова оболонка або "мантія". Вона являє собою емульсію «масла у воді» або «води в маслі» і покриває весь шкірний покрив людського тіла. Величина рН водно-жировий мантії на різних ділянках шкіри змінюється в залежності від стану сальних і потових залоз. Зазвичай "мантія" має кислу реакцію. Під дією різних факторів кислотність водно-жирової мантії може змінюватися. На величину рН впливає стан сальних і потових залоз, переважання жирів або поту на поверхні шкіри. Вологість і температура повітря також впливають на водно-жирову оболонку. Роговий шар і водно-жирова мантія є ефективним бар'єром для хімічних речовин та біологічних чинників.

Важливою функцією шкіри для забезпечення життєдіяльності організму є її участь у терморегуляції. У процесі життєдіяльності організму виробляється теплова енергія, при цьому в організмі повинна підтримуватися постійна температура, що забезпечується процесами терморегуляції. Особливо важливу роль у процесах терморегуляції виконує шкіра, адже 80% тепловіддачі здійснюється через шкіру шляхом випромінювання, теплопроведення, а також потовиділення шляхом випаровування з поверхні шкіри поту, який на 98% складається з води. При підвищенні температури навколишнього середовища відбувається розширення кровоносних судин шкірних покривів, кровоток у шкірі посилюється, підвищується потовиділення, посилюється випаровування вологи з поверхні шкіри і, відповідно, тепловіддача.

Ще однією важливою функцією шкіри є видільна або екскреторна функція. Дану функцію забезпечують потові та сальні залози. На шкірі розташовано близько 2,5 млн. потових залоз, секрет потових залоз складається з води (98%) та сухого залишку (2%). Через потові залози з поверхні шкіри виділяються розчинені у воді продукти мінерального й білкового обміну – органічні та неорганічні речовини. Важливою є участь потових залоз у процесах терморегуляції. За добу в дорослої людини за відносного спокою виділяється 500 мл поту. Сальні залози шкіри за добу виділяють близько 20 г шкірного сала, яке на 2/3 складається з води, а на 1/3 - з органічних речовин і солей. З шкірним салом виділяються жирні органічні кислоти і продукти обміну статевих гормонів. Від складу шкірного сала залежить рН шкіри, її бар’єрні функції тощо.

Значна роль шкіри і в обміні речовин, в ній постійно відбувається обмін вуглеводів, білків, жирів і вітамінів, солей та води. За інтенсивністю водного, сольового і вуглекислого обміну шкіра практичне не поступається іншим органам.

При порушенні водного балансу шкіри (внаслідок екзогенних факторів чи ендогенних механізмів – розладів нейроендокринної регуляції, захворювань органів травлення, нирок тощо) та зниженні у шкірі вмісту води – шкіра стає сухою, подразненою, з'являються ділянки лущення, мікротріщини, шкірні покриви стають сприйнятливими до зовнішніх чинників (фізичні, хімічні подразники, алергени тощо), у тому числі й інфекційних (патогенні мікроорганізми, грибки, паразити, віруси тощо). При цьому порушуються й інші функції шкіри. Тому для забезпечення сталого вмісту води в шкірі і нормального її функціонування важливим є дотримання раціонального водного режиму (вживати достатню кількість питної води впродовж доби), а також своєчасне виявлення й лікування захворювань внутрішніх органів, які можуть стати причиною розвитку водного дисбалансу в шкірі.

Матеріал підготували: Денисенко Ольга – завідувач кафедри дерматовенерології, професор; Карвацька Юлія – асистент кафедри дерматовенерології

Прочитано 590 разів